Пътуващата изложба „Бестиарият на Лем според Мроз”
С над 4500 нови книги и издания обнови фонда си библиотеката в Разград за година
С над 4500 нови книги и заглавия обнови фонда си Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“ в Разград през миналата година, съобщи за БТА директорът на културната институция Димитър Петров.
Той посочи, че 3412 тома са придобити чрез покупка, дарения и по абонамент. Други 1094 нови книги са закупени със средства по проект, реализиран по програмата „Българските библиотеки - съвременни центрове за четене и информираност“. Общо библиотечният фонд на разградската библиотека наброява 245 477 регистрационни единици, каза Петров. Той обясни, че културната институция се стреми да поддържа във фонда си книги, които отговарят на читателското търсене на подрастващите - както в детския отдел, така и в книгозаемане за възрастни се разполага с най-интересните и търсени заглавия от младите хора.
Национален литературен конкурс за драматургия за наградата „Антон Страшимиров“
На основание чл. 44, ал. 2 от Закона за местното самоуправление и местната администрация, чл. 18, ал. 2, т.3 и т.7 от Закона за закрила и развитие на културата, Споразумението между Община Разград и Съюза на българските писатели за учредяване на Национална награда за драматургия на името на Антон Страшимиров, чл. 17 от Правилника за символите, почетните звания, наградите и паметните знаци на Община Разград и по повод предстоящата 150 годишнина от рождението на Антон Страшимиров,
З А П О В Я Д В А М:
- Да се проведе Национален литературен конкурс за драматургия за наградата „Антон Страшимиров“
- До участие в конкурса се допускат творби на живи автори в областта на драматургията (трагедия, комедия, сатира и други), които следва да отговарят на следните изисквания:
- произведение да не е поставено на българска сцена до обявяването на конкурса;
- Авторът му да даде съгласие за безвъзмездно предоставяне на правото, произведението да бъде поставено на сцената на Театрално-музикален център Разград - Драматичен театър „Антон Страшимиров“ и включено в неговия репертоар.
- Срок за подаване на творбите: 05. 2022г. на хартиен носител в 5 екземпляра на адрес: гр. Разград, ПК 7200, бул. „Бели Лом“ 37А, за Община Разград, отдел „Култура, религиозни и младежки дейности“.
- Определям комисия/жури в състав: Председател и 4 члена, определени на квотен принцип – по двама представители на Община Разград и Съюза на българските писатели.
- За председател на комисията/журито определям Боян Ангелов – председател на Съюза на българските писатели.
- Възлагам на председателя на комисията/журито до 20.04.2022 г. да изработи методика за оценяване на творбите.
- Наградата да се връчи през месец май 2022 г. на специална церемония по повод 24 май - Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност
- Наградата да се състои от почетен плакет, грамота и парична сума в размер на 5 000 лв.
Настоящата заповед да се публикува на сайта на Община Разград, на сайта на Съюза на българските писатели, както и на сайта на Регионална библиотека „Проф. Боян Пенев“, във вестник „Словото днес“ (орган на СБП) и в местни средства за информация в Разград.
КМЕТ НА ОБЩИНА РАЗГРАД: /ДЕНЧО БОЯДЖИЕВ/
https://www.razgrad.bg/component/k2/1697-lk
БЛАГОТВОРИТЕЛЕН БАЗАР
ВАЖНО СЪОБЩЕНИЕ!!!
Библиотеката в Разград показва изложба за 148-та годишнина от гибелта на Левски
С изложба в Разград отбелязаха 148 години от гибелта на Васил Левски.
Експозицията е подредена във фоайето на Регионална библиотека "Проф. Боян Пенев" и проследява живота и делото на Апостола.
Надсловът на изложбата е "148 години безсмъртие". В една от секциите на експозицията са представени документи от фонд редки и ценни на Регионалната библиотека. Друга част на изложбата е посветена на живота на Васил Левски.
Още две секции пък представят историческа и художествена литература за Дякона, както и снимков материал свързан със запазване на паметта за живота и делото на апостола на свободата.
Изложба в разградската библиотека проследява живота и делото на Апостола на свободата
Изложба в Регионалната библиотека "Проф. Боян Пенев" в Разград проследява живота и делото на Апостола на свободата. Експозицията, озаглавена "148 години безсмъртие", е по повод на годишнината от гибелта на Левски, съобщи директорът на културната институция Димитър Петров.
В изложбата, подредена във фоайето на библиотеката, са представени избрана част от документалното наследство, както и историческа и художествена литература за Дякона.
Някои от експонатите са от фонд "Редки и ценни" на библиотеката.
Мемориален фонд "Снежана Янева"
Мемориален фонд "Снежана Янева" се обръща към всички колеги и приятели на Снежа с призив да изпратят спомени, снимки и документи, които да послужат за създаване на архив. Той от своя страна ще бъде основата за написване на история на приноса на Снежана Янева за развитието на библиотечното дело в България.
Повече информация на адрес: https://snejana-ianeva.org/bg/
Регионалната библиотека в Разград е посрещнала 25 717 читатели през миналата година
Отделите на Регионалната библиотека "Проф. Боян Пенев" в Разград са посетени от 25 717 читатели през миналата година, като 1434 от посещенията са за ползване на интернет. Това съобщи за БТА директорът на културната институция Димитър Петров.
Той поясни, че в сравнение с минали години се наблюдава леко намаление на посещенията, но по думите му това се дължи на обстоятелствата, свързани с пандемията.
За година в разградската библиотека са регистрирани 1613 потребители. От тях 648 са деца до 14-годишна възраст. Отчита се тенденция за повишаване на интереса на читателите към книгата и библиотечните служители отбелязват засилено търсене на книжното тяло, особено сега във време на пандемията и социалната изолация, коментира Петров. По думите му потребителите споделяли, че съвременните средства, заместващи книгата, не могат да заместят напълно онова усещане до книжните страници.
Директорът на разградската библиотека каза още, че засилен интерес се наблюдава към българските автори. Според него преди години читателската аудитория е подхождала със скептецизъм и недоверие към съвременните автори и предлаганите на пазара техни творби, но днес нещата са точно обратното. Сега изборът от нови български заглавия наистина е голям и Регионалната библиотека в Разград се стреми да отговаря на високите изисквания на читателското търсене като попълва във фондовете си новите заглавия, посочи Петров. Той отбеляза, че се наблюдава интерес и към отрасловата литература, свързана с методите и начините за справяне със стреса, за справяне с проблемите, за себеопознаване и самоусъвършенстване, към езотеричната литература, към новете методи, прилагани в образователния процес. Засилва се интересът и към читалните зали, които са безценен помощник във времето на пандемия и онлайн обучение. Много студенти, завърнали се в родния град потърсиха професионалните услуги на работещите в културната институция за реферати, курсови и дипломни работи, каза още Димитър Петров.
Той отчете трайна тенденция на увеличение на интереса на младите хора в Разград към книгата. Регионална библиотека "Проф. Боян Пенев" се стреми да поддържа във фонда си книги, които отговарят на читателското търсене на подрастващите - както в детския отдел, така и в книгозаемане за възрастни се разполага с най-интересните и търсени заглавия от младите хора, отбеляза директорът на културната институция. Петров допълни, че траен интерес има и към културните мероприятия, част от дейността на библиотеката, които за съжаление, предвид мерките за сигурност, бяха сведени до минимум.
Машина за UV стерилизация на библиотечни документи

Коледа
Димитър Петров
Настъпва празничната нощ. Елхата -
нагиздена, сияйна и зелена,
чрез красота събужда в нас богатства
от чувства, за легендата свещена:
че всичко, всичко в този свят се ражда
през коледната нощ с една звездица
и всеки в себе си любов възражда
с надежда, с обич, за да е обичан.
И в тази нощ прощаваме на всички.
На себе си - шептим, чрез Млада бога.
И никога компромисни, безлични
да не оставаме на зов за помощ.
Да бъдем с близки и роднини сбрани,
трапезата ни с вино и със пита,
и Коледа в сърцата да остане.
...И Рождество Христово във душите.
Димитър Петров, директор на Регионалната библиотека: Домът на книгата пази и продължава заветите на предците!
Тази година Разград отбелязва 150 години библиотечно дело. Век и половина след началото разговаряме с настоящия директор на Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“ Димитър Петров за мястото на духовното средище в живота на разградчани днес. С него разлистихме страниците на историята в търсене на отговори на въпросите промениха ли се основните функции на дома на книжнината в дигиталното съвремие и основната й мисия в условията на непозната досега пандемична обстановка.
150 години по-късно: какво място заема днес библиотеката в културния живот на града и в ежедневието на разградчани?
Регионална библиотека „Проф. Боян Пенев“ е основен културен, просветен и информационен център в град Разград. Духовното средище е културна институция с водеща роля за повишаване естетическата култура на читателите, с огромен принос в културния живот на Лудогорието. Освен да изпълнява функциите на книгохранилище, днес организира самостоятелно или съвместно с творчески групи и съюзи, неправителствени организации, културни институти, местни медии, творци и учебни заведения изложби, поетични четения, творчески срещи с писатели, изнесени уроци и много други. Домът на книгата дава чудесна възможност за общуване на почитателите от различните възрастови и социални групи с различните видове изкуства.
Тя е институция, която има за задача да набавя и съхранява разнообразни по вид документи и да осигури физически, библиографски и интелектуален достъп до печатни и други информационни ресурси. Понятието „библиотека” обхваща библиотечното обслужване, библиотечните колекции, библиотечния персонал и редица разнородни дейности. Библиотеката през ХХІ в. разширява своя обхват извън физическите граници на сградата, като осигурява използването на информационните материали и чрез електронни средства. Терминът „библиотека” в нашата съвременност придобива ново вторично значение: колекция от полезни и необходими материали за обществено ползване.
Книгохранилището съдейства и за изграждане на гражданско и информационно общество, осигурява правото на равноправен и свободен достъп до библиотечно-информационно обслужване – без пространствени и езикови ограничения. Днес живеем в ново време и РБ „Проф. Боян Пенев“ гради своята дейност на базата на съвременните изисквания за обществена библиотека.
Тя е образователна, културна и социална институция, играеща ключова роля в осигуряването на свободен и безплатен достъп до информация на социално слабите слоеве на обществото, лицата с физически и умствени увреждания, лишените от свобода, децата, възрастните хора… Книгохранилището е и основен пункт за интернет достъп и за обучение на възрастното население за боравене с глобалната мрежа.
Библиотеката е неотменна част от системата на образованието и научноизследователската дейност. Нейна е отговорността за опазване на съхраняваното в колекциите й културно наследство – ръкописи, архивни документи, за неговото популяризиране чрез дигитализация и предоставяне в интернет.
Във времето на пандемия и социална изолация, книгата се оказа спасение за много хора, смята директорът на Регионалната библиотека в Разград
Във времето на пандемия и социална изолация, книгата се оказа спасение за много хора да преодолеят ситуацията, да се потопят в един по-добър свят, да почерпят знание и мъдрост от писаното слово. Това каза в интервю за БТА директорът на Регионалната библиотека "Проф. Боян Пенев" в Разград Димитър Петров. Той е твърдо убеден, че бъдещето принадлежи на нейно величество Книгата.
Тази година Регионалната библиотека в Разград чества 150-години библиотечно дело. По повод годишнината Петров поясни, че от началото на онези бурни възрожденски дни до днес, културната институция извървява дълъг път, пазейки и предавайки възрожденския дух на предците ни от поколение на поколение, и се утвърждава като основен културен и просветен център в региона.
Димитър Петров е категоричен, че ежегодният ръст на читателите и потребителите се дължи на труда на библиотечните служители, на тяхната любов към книгата и професионално отношение. Той подчерта, че пътят на разградската библиотека е предначертан и завещан от предците ни - само напред и нагоре. Регионалната библиотека "Проф.Б.Пенев" ще продължава да осъществява своята мисия за насърчаване на четенето, за поддържане на интереса към книгата и литературата, за повишаване на качеството на четенето на българския народ, допълни Димитър Петров.
ОБЩИНА РАЗГРАД РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – РАЗГРАД РЕГИОНАЛНА БИБЛИОТЕКА „ПРОФ. БОЯН ПЕНЕВ“ – РАЗГРАД НАЦИОНАЛНА НАУЧНА КОНФЕРЕНЦИЯ
КНИГАТА И ОБРАЗОВАНИЕТО –
ИСТОРИЧЕСКИ АСПЕКТИ И ТРАДИЦИИ
12 ноември 2020 г.
посветена на 200 години от рождението на Никола Икономов, 100 години от смъртта на Станка Николица Спасо-Еленина, 40 години къща музей „Станка и Никола Икономови”
и 150 години библиотечно дело в Разград
ПРОГРАМА
12 ноември, четвъртък
Регионална библиотека „Проф. Боян Пенев“
Водещ: Мила Маринова
Организационен секретар: Нели Николова
13.00 Официално откриване
Приветствия
- Кмет на Община Разград: г-н Денчо Бояджиев
- Областен управител: г-н Гюнай Хюсмен
- Председател на Общински съвет – гр. Разград: г-н Стоян Ненчев
- Директор на РИМ – гр. Русе: проф. Н. Ненов
- Директор на РИМ – гр. Шумен: д-р Даниел Руменов
Встъпителни доклади
АКАДЕМИК ИВАН РАДЕВ и неговото изследване „Никола Икономов и духовно-просветният живот в Разград през 19. век“ (проф. Ценка Иванова, Нели Николова)
Таня Тодорова (Регионален исторически музей – гр. Разград, директор)
ИСТОРИЧЕСКАТА ПАМЕТ, РАЗГРАД И МУЗЕЯТ
Димитър Петров (Регионална библиотека „Проф. Боян Пенев“– гр. Разград, директор)
150 ГОДИНИ БИБЛИОТЕЧНО ДЕЛО В РАЗГРАД
14.30 Кафе пауза
15.00 Секция 1
Регионална библиотека „Проф. Боян Пенев“
Модератор: проф. д-р Ценка Иванова, секретар Виктор Костадинов (РИМ – гр. Разград)
- Тематичен блок „Духовният живот в българските земи през втората половина на 19. век в контекста на общественото развитие“
- Тематичен блок „Българското образованиепрез 19. век“
- Тематичен блок „Градската просветителска култура през 19. и 20. век“
- Тематичен блок „Женско просветителство, социално съпричастие и добротворство“
проф. д-р Ценка Иванова (Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий“)
ПРОСВЕТИТЕЛСТВОТО И ПРЕВОДИТЕ В БЪЛГАРСКАТА КНИЖНИНА ПРЕЗ 19. ВЕК (приносът на Никола Икономов и Станка Николица)
Силва Василева, Валерия Йорданова (Регионална библиотека „Л. Каравелов” – Русе)
РЪКОПИСИ ЗА ВЪЗРОЖДЕНЦИ В ЛИЧНАТА БИБЛИОТЕКА НА АКАД. МИХАИЛ АРНАУДОВ
Дарина Колева (Държавен архив – гр. Разград)
„ЗЕМЛЕДЕЛИЕ” НА Н. ИКОНОМОВ - ПЪРВАТА БЪЛГАРСКА КНИГА НА СЕЛСКОСТОПАНСКА ТЕМАТИКА
д-р Веселина Белева (Исторически музей – гр. Исперих)
„КЛЮЧ БЪЛГАРСКАГО ЯЗИКА” ОТ Г.С.РАКОВСКИ – „РАЗГЛОБЯВАНЕ НА РЕЧТА”, „ОВЛАДЯВАНЕ” НА ЕВРОПА
Ваня Донева (Регионален етнографски музей „Етър” – гр. Габрово)
КУЛТУРАТА В СТАРА ЗАГОРА (1879 – 1885)
д-р Милена Георгиева (Регионален исторически музей – гр. Шумен)
ЗА ОБРАЗОВАНИЕТО НА ТОДОР ИКОНОМОВ
д-р Румяна Лечева (журналист, БТА – Стара Загора)
„ВЪЗПИТАНИЕ В ДУХА НА ХРИСТИЯНСТВОТО” – ЗАБРАВЕНАТА КНИГА НА СТАРОЗАГОРСКИЯ МИТРОПОЛИТ МЕТОДИЙ
Иво Стоянов (Регионален исторически музей – гр. Разград)
ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА УЧИТЕЛИТЕ ОТ РАЗГРАДСКАТА КАЗА ПРЕЗ ХІХ в.
Мирослав Тошев (Исторически музей – гр. Омуртаг)
БЪЛГАРИТЕ ОСНОВАХА ХУБАВА УЧИЛИЩНА СГРАДА ДО ЦЪРКВАТА СИ…(бележки и материали за българската просвета в град Осман пазар през 50 – 70-те години на XIX век)
Адриян Христов (Регионален исторически музей – гр. Разград)
УЧИЛИЩЕТО В С. РАДОВЦИ, ДРЯНОВСКО – МЕЖДУ ВЪЗХОДА И ЗАБВЕНИЕТО
16.00 Секция 2
Регионална библиотека „Проф. Боян Пенев“
Модератор: проф. д-р Росица Ангелова, секретар д-р Димитър Петков (РИМ – гр. Разград)
Проф. д-р Росица Ангелова (Шуменски университет „Еп. Константин Преславски“)
ШУМЕНСКИ ВЪЗПИТАНИЦИ НА ФРЕНСКИТЕ УЧИЛИЩА В ЦАРИГРАД ПРЕЗ 19. ВЕК
Иво Стоянов (Регионален исторически музей – гр. Разград)
КЪЩА МУЗЕЙ „СТАНКА И НИКОЛА ИКОНОМОВИ”: СПОМЕН ОТ МИНАЛОТО И С ПОГЛЕД КЪМ БЪДЕЩЕТО
проф. д-р Росица Ангелова, Мария Христова, Жулиян Георгиев (Шуменски университет „Еп. Константин Преславски“)
УЧИЛИЩНИТЕ НАСТОЯТЕЛСТВА В ШУМЕН (1879 – 1919)
д-р Айше Реджеб (община Лозница)
ПЪРВОТО УЧИЛИЩЕ В ЛОЗНИЦА В НАЧАЛОТО НА 20. ВЕК
д-р Севим Куртчу (ОУ „Св. св. Кирил и Методий” – гр. Кубрат)
ПРИНОСЪТ НА МАЕСТРО ИВАНДЖИКОВ В КУЛТУРНОТО РАЗВИТИЕ НА КУБРАТ
д-р Милена Георгиева (Регионален исторически музей – гр. Шумен)
БЛАГОТВОРИТЕЛНА И ПРОСВЕТНА ДЕЙНОСТ НА ЖЕНСКО ДРУЖЕСТВО „РОДОЛЮБИЕ 1872” В ШУМЕН ОТ ОСНОВАВАНЕТО СИ ДО НАЧАЛОТО НА ХХ ВЕК
Ренета Рошкева (Регионален исторически музей – гр. Русе)
ЛИЧНОСТИТЕ НА ЖЕНСКОТО ВЪЗРОЖДЕНСКО ДРУЖЕСТВО „СТОПАНКА” В РУСЕ
д-р Валентина Миткова (Софийски университет „Св. Климент Охридски”) ЕМАНЦИПАТОРСКИ И ПРОСВЕТИТЕЛСКИ ИДЕИ, ОТРАЗЕНИ НА СТРАНИЦИТЕ НА ЖЕНСКИЯ СОЦИАЛДЕМОКРАТИЧЕСКИ ПЕЧАТ: ВЕСТНИК „БЛАГОДЕНСТВИЕ” (1921 – 1924) И ВЕСТНИК „НЕДОВОЛНАТА” (1931 – 1934)
Енита Василева (Исторически музей – гр. Исперих)
ЖЕНИТЕ ПРОСВЕТИТЕЛКИ ОТ КЕМАНЛАР
Румяна Денчева (Регионален етнографски музей „Етъра” – гр. Габрово)
ГАБРОВКАТА МЕЖДУ ХУЛАТА И ХВАЛАТА
Николай Христов (Габровска адвокатска колегия)
ЖЕНАТА И АДВОКАТЪТ ДО СРЕДАТА НА ХХ ВЕК
Димитър Петров (Регионална библиотека „Проф. Боян Пенев“– гр. Разград)
ЧЕТВЪРТА И ПЕТА РОДОВИ СРЕЩИ НА РОДА ПОПТОДОРОВИ - ЖЕРАВНЕНСКИ
Текстовете на докладите ще бъдат публикувани след рецензиране. Текстове, които не отговарят на изискванията за техническо оформление, няма да бъдат разглеждани.
Краен срок за изпращане на материалите: 21 декември 2020 г.
Организационен екип:
Таня Тодорова, директор на РИМ – гр. Разград
Димитър Петров, директор на Регионална библиотека „Проф. Боян Пенев“ - Разград
Проф. д-р Ценка Иванова, научен консултант (ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“)
Проф. д-р Росица Ангелова, научен консултант (ШУ „Еп. Константин Преславски“)
Даниела Ганчева, заместник директор на РИМ – гр. Разград
Нели Николова, главен уредник в РИМ – гр. Разград
д-р Димитър Петков, уредник в РИМ – гр. Разград
Иво Стоянов, уредник в РИМ – гр. Разград
Виктор Костадинов, уредник в РИМ – гр. Разград
Е-адрес: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.
Беседа в Регионална библиотека „Проф. Боян Пенев“
Ученици от разградското училище „Иван С. Тургенев“ отбелязаха Европейските дни на културното наследство, като част от проект по Програма Еразъм+ 2020/2021. Проектът е озаглавен „В Европа – децата в страната на чудесата“. Съвместно с директора на Регионална библиотека „Проф. Боян Пенев“ Димитър Петров, петокласниците с класен ръководител Айтен Кязимова проведоха беседа на тема „Европа, България като част от Европейския съюз и Световно културно наследство“, което е и темата на проекта, по който училището работи със седем европейски държави. Димитър Петров представи моментите от създаването до наши дни на ЕС, структурата, страните членки със своите особености като лайтмотивът беше „Единство в многообразието“.
Разградската библиотека подреди изложба на стари учебници
Във фоайето на Регионална библиотека "Проф. Боян Пенев" в Разград е подредена изложба под заглавие "Буквари и учебници от миналото - спомени", която ще радва малки, големи и възрастни до края на месеца,съобщиха от културната институция.
Най-старите читанки са от 1955 г. и последователно във витрините са подредени учебници от 60-те, 70-те, 80-те, 90-те и до 2000 година. Сред тях има учебници почти по всички предмети, а също така и помагала и учебни тетрадки.
Изложба връща ученически спомени
„Буквари и учебници от миналото – спомени“ се нарича изложбата, която днес се откри в Регионалната библиотека „Професор Боян Пенев“ в Разград. Представени са издания от 1955 година до 2000 година. Сред тях има учебници по всички предмети, заедно с помагала и учебни тетрадки.
„Изложбата ще бъде интересна не само за сегашните ученици, но и за всички, които отдавна са напуснали класните стаи, тя ще ги върне години назад в техните ученически години“, каза за Радио Шумен директорът на разградската библиотека Димитър Петров.
Националните културни празници "Албена" започват от Разград
Националните културни празници "Албена" ще имат среща с публиката първо в Разград.
Областният център, заедно с други общини в Североизточна България са сред домакините на 18-ото издание на форума, организиран от "Албена"АД, издателство "Захарий Стоянов", общините Разград, Шумен, Каварна,Генерал Тошево и Варна, библиотечни институции и с подкрепата на Министерството на културата.
На 17 септември в разградската библиотека ще се състои творческа среща с литературни творци, историци, поети и писатели.
Още информация за събитието тук.
Димитър Петров издаде нова детска книжка
Разградският писател, общественик, краевед и директор на Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“ отново отправя авантюристично предизвикателство към децата с най-новата си книжка „Принцеса Морефея от Орбод“.
По-малко от година след като издаде първото си самостоятелно четиво за малчуганите „Боян и трите безценни дара“, той за трета поредна година взе участие в Националния конкурс за вълшебна приказка, организиран от Община Стара Загора, НЧ „Родина-1860“, клуб „Млад писател“ и къща музей „Гео Милев“.
Пълен текст тук: Димитър Петров издаде нова детска книжка
Фамилна изложба на три поколения художници
В Регионална библиотека "Проф. Боян Пенев" могат да се видят 33 творби живопис и 3 композиции металопластика.
Изложбата е на братята близнаци Орхан и Осман Исмаил, баща им Исмаил Хюдаим и дъщерите на Орхан - Гамзе и Дилек. Фамилията творци съвместява различни техники и стилове.
Прочетете още тук: В Разград откриха фамилна изложба на три поколения художници /ВИДЕО/
Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев" в Разград спечели проект за обновяване на библиотечния си фонд
Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев" в Разград спечели проект за обновяване на библиотечния си фонд, съобщи директорът на културната институция Димитър Петров.
Проектът е по програмата „Българските библиотеки - съвременни центрове за четене и информираност" на Министерството на културата. Общата му стойност е 25 000 лева.
Прочетете още тук: Регионалната библиотека в Разград обновява фонда си по проект за нови книги
Приказно лято в Детски отдел
Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“в Разград за десета поредна година е подготвила едно различно лято за малки и големи любознайковци. Инициативата, наречена „Приказно лято“ започна днес с празник на открито пред Детския отдел на културната институция.
Прочетете още тук: С празник на открито започна приказното лято в Детския отдел на разградската библиотека
Изложба
Редки и ценни издания на произведения на Иван Вазов са показани в изложба в Регионалната библиотека "Проф. Боян Пенев" в Разград. Експозицията е посветена на 170 години от рождението на патриарха на българската литература, съобщи за БТА директорът на културната институция Димитър Петров.
Пълен текст тук: Изложба на редки и ценни издания на произведения на Вазов в Разград
ЧИТАТЕЛЯТ НА ГОДИНАТА НА РБ „ПРОФ. БОЯН ПЕНЕВ” ПОЛУЧИ СВОЯ ДАР
Наградиха най-малките читатели на РБ „Проф. Боян Пенев “ - Разград
Наградените читатели са:
- Най-малък читател – Александър Иванов – 5 г. ЦДГ „Лудогорче”
- Симона и Божидара Занкови – 2 и 4 кл. ОУ „Н. Икономов”
- Райна Николова – 1 кл. ОУ „Н. Икономов”
- Дидем Сали – 3 кл. ОУ „Н. Й. Вапцаров”
- Хамира Хамиева – 3 кл. ОУ „Н. Й. Вапцаров”
- Кристиян Начев – 4 кл. ОУ „Н. Икономов”
- Виктория Михнева – 4 кл. ОУ „Н. Й. Вапцаров”